Ukrayna Üniversiteleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna üniversiteleri diğer bir çok ülkeye oranla giriş koşulları açısından oldukça kolaydır. Aynı zamanda Ukrayna’da üniversiteleri eğitim ücretleri oldukça ekonomiktir. İstediğiniz üniversitede, hayalinizdeki bölümü, uygun maliyetler ile okuyabilirsiniz.

Ukrayna Üniversitelerinden kabul nasıl alınır?

Ukrayna üniversitelerinde eğitim almak için lise diploma ve transktriptinizi sunmalısınız. Herhangi bir sınava girmek zorunda olmadan tercih yapabilir ve istediğiniz üniversitenin bölümünü seçebilirsiniz. Lisede aldığınız dersler ile alakalı bölüm tercih etmeniz önerilmektedir.

Ukrayna üniversite eğitimi kaç yıldır?

Ukrayna’da üniversiteleri genelde 4 yıllık eğitim verse de tıp, eczacılık gibi bölümler 6 yıl sürmektedir.

Ukrayna üniversiteleri eğitim dili hangisidir ve hazırlık eğitimi veriliyor mu?

Ukrayna’da ana eğitim dili Rusça’dır. Ukraynaca ve İngilizce bölümler de bulunur. Bölümlerin diline göre okullar hazırlık programları da sunar ve okumak istediğiniz bölüme göre istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık eğitimi ne kadar sürmektedir ve içeriği nasıldır?

Ukrayna üniversitelerinde hazırlık eğitimi ortalama 9 ay sürmektedir. Hazırlık eğitiminde okumayı planladığınız bölümün dilini öğrenirken temel branş derslerinizi de alacaksınız. Ukrayna’da tıp, ekonomi, mühendislik, beşeri ve sosyal bilimler gibi belirleyici 4 alan bulunmaktadır ve hazırlık eğitiminde bu 4 alandan birinden seçtiğiniz bölüme denk gelen gruptaki temel dersleri öğrenerek bölüm öncesi gelişim göstermeye başlayabilirsiniz.

Ukrayna üniversiteleri eğitimi ülkemizde geçerli oluyor mu?

Üniversite eğitimleri denkliği YÖK tarafından belirlenen kurallar bazında, yurt dışında eğitim gören öğrencilerin aldıkları dersler ve eğitim içerikleri incelenerek tespit edilmektedir. Ülkemizde verilen eğitimlere göre eksik bulunan dersler öğrenciye sunulur. Bazı bölümlerde öğrencinin sınava girmesi istenir. YÖK’ün şartları bölümlere ve üniversitelere bağlı olarak değişmektedir. Tüm şartlar sağlandıktan sonra denkliğinizi alabilir ve eğitiminizi geçerli hale getirebilirsiniz.

Ukrayna üniversiteleri dünya sıralamasındaki yeri nasıldır?

Dünya üniversitelerinin başarı yüzdesine göre sıralandığı QS Ranking listelerine göre ilk 1.000’de Ukrayna’daki üniversiteler de bulunmaktadır.477 ile Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi en iyi üniversite iken, 501-550 Igor Sikorsky Kyiv Politeknik Enstitüsü, 601-650 Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi, 700 ile Kharkiv Politeknik Enstitüsü, 750 ile Sumy Devlet Üniversitesi takip etmektedir.

Neden Ukrayna’da Üniversite Eğitimi almalısınız ?

Ukrayna’da 500’den fazla üniversite bulunmakta olup bu üniversitelerin akademik kadroları oldukça başarılıdır.Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Rahatlıkla denklik alınabilmektedir.

Ukrayna yüzyıllardır eğitime değer veren bir ülke olmuştur. Helikopterin mucidi ve dünyaca ünlü Skorsky -helikopterlerinin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky, periyodik cetvelin yaratıcısı Dimitri İvanoviç Mendeleev’de eğitimlerini Ukrayna’da tamamlamışlardır. Eğitime çok uzun yıllar önce başlayıp modern eğitim anlayışıyla devam etmektedir.Dil bilmek ülkemiz açısından çok değerli olmakta olup; Ukraynaca, Rusça ve İngilizce öğrenerek öğrencilerimiz üç dil ile eğitimlerini tamamlayabilmektedirler.

Yıllık üniversite harç fiyatlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkedir. Yıllık 1500-5500 usd arasında değişmektedir.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok ekonomik olduğu için öğrencinin minumum kaynakla rahat etmesini sağlar. Ortalama bir öğrenci konaklama hariç 200-300 usd arasında rahatlıkla geçim sağlayabilir.

Ukrayna 60 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, lys , ygs puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile her bölüme kabul alınabilir.

Ukrayna konsolosluğu Öğrenci vize alımında sorun cıkarmaz. Genellikle Vize başvuruluları olumlu sonuçlanır.

Odessa, Kharkiv gibi öğrenci şehirlerinde Eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden olan Rusça olup aynı zamanda Halkın %99 rusça konuşmaktadır.

Ukrayna tıp eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri Tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümlerinde ingilizce eğitim seçeneği vardır.

Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır.

Ukrayna’ya Turistik vizeler kalktığından dolayı aile bireyleri veya arkadaşlar rahatlıkla giriş çıkış yapabilir.

Ukrayna’ya çok ekonomik uçak biletleri her zaman bulunabilir. 250 TL’ ye bile bilet bulmak mümkündür.

Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’ya kimlik ile giriş mümkün olduğundan dolayı, öğrencinin arkadaşı veya ailesinden biri pasaportsuz ülkeye giriş çıkış yapabilir.

Ukrayna'da kaç tane üniversite bulunmaktadır?
Ukrayna’da 500’den fazla üniversite bulunmaktadır.
Ukrayna üniversite eğitimi Avrupa'da geçerli midir?
Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliğine üye olan tüm ülkelerde geçerlidir ve tanınmaktadır.
Ukrayna üniversiteleri YÖK tarafından tanınmakta mıdır?
Ukrayna’daki üniversiteler YÖK’ten denklik alabilmektedir. QS Ranking listelerinde dünya sıralamasında ilk 1.000 içerisinde bulunan üniversiteler kolayca denklik alırken, diğerleri bir takım şartlar dahilinde kabul almaktadır.
Ukrayna'nın en iyi üniversitesi hangisidir?
Ukrayna’da en başarılı üniversite Taras Schevchenko National University of Kyiv’dir.
Ukrayna üniversitelerinin fiyatları hangi aralıktadır?
Ukrayna üniversitelerinin ücretleri bölümlere göre yıllık ortalama 1.500 ila 6.500 $ aralığındadır.

Ukrayna Eğitim Danışmanlığı

Ukrayna üniversiteleri ve Ukrayna’da eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için bize 0 212 543 58 06 veya 0 533 196 65 72 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Ukrayna üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak için online eğitim danışmanı ile hemen görüşebilirsiniz.