Ukrayna’da Eğitim Almanın Ayrıcalıkları

Ukrayna’da Eğitim

Neden Ukrayna’da eğitim?

Ukrayna’da eğitim ülkemizin üniversite sınavında başarılı olamayan veya istedikleri sonucu elde edemeyen öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Öğrenciler Ukrayna’nın sunduğu eğitim fırsatlarından yararlanarak, hayallerindeki bölüme yerleşebilir ve yüksek nitelikli bir eğitim alarak kabul gören bir diploma ile ülkelerine geri dönüş yapabilirler. Üniversiteye kabul almak için lise sadece diplomanız ile transkriptinizi sunmalısınız, üniversite sınav sonucu veya bir bölüme yerleşmeniz istenmez. Ukrayna’da eğitim ve yaşam oldukça ekonomiktir. Ülke Avrupa Birliği üyesi olduğu gibi Doğu Avrupa’nın en saygın üniversitelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Diploma Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde geçerlidir. Çoğu üniversite YÖK tarafından tanınmaktadır.

Ukrayna’da eğitim dili nedir?

Ukrayna’da üniversitelere ve bölümlere göre dil seçenekleri değişmektedir. Geneli Ukraynaca ve Rusça ve bazı bölümler de İngilizce’dir. Rusça ve Ukraynaca dilleri birbirine oldukça yakındır ve öğrenciler bu dillerin her ikisini de öğrenme şansı yakalayabilirler. Seçtikleri bölüme göre göre hazırlık paketi belirlerler.

Ukrayna üniversitelerinde hazırlık eğitimi veriliyor mu?

Üniversitelere göre değişmekte olan hazırlık programları ile bölümün diline göre hazırlanabilirsiniz. Hazırlık eğitiminden sonra başarılı olursanız farklı bir üniversitede de eğitiminize devam edebilirsiniz. Ukrayna’da eğitim almak istediğiniz üniversiteyi hazırlıktan sonra değiştirebilirsiniz.

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak için hangi şehirler tercih edilmelidir?

Lviv, Kharkov, Kiev, Odessa gibi şehirler öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölgelerdendir. Öğrencilerin tercihleri şehir seçimlerini etkilemektedir. Harkov daha sakin ve uygun maaliyet ile, Kiev daha canlı şehir hayatı ile dikkat çekmektedir. Ayrıca coğrafi konumu ile de değişen sıcaklık farkları da şehir seçimi yaparken dikkat edilen unsurlardan biri olmalıdır.

Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri hangileridir?

Dünya sıralamasında ilk 500 içerisindeki Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, 650 içerisindeki Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi, Kharkiv Politeknik Enstitüsü ilk 700, Igor Sikorsky Kyiv Politeknik Enstitüsü ilk 750, Sumy Devlet ilk 750 ile dünyanın en iyi 1.000 üniversitelerindendir.

Ukrayna’da eğitim ücretleri hangi aralıktadır?

Ukrayna eğitim ücretleri yıllık ortalama 2.000 ile 5.000 USD aralığında üniversite ve bölüme göre değişmektedir. Tıp, eczacılık gibi bölümler daha yüksek değerlere sahip olduğu halde, farklı ülkeler ile kıyaslandığında ekonomiktir.

Ukrayna eğitim hakkında sıkça sorulan sorular

Ukrayna'da İngilizce lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilir miyim?
Ukrayna’da bazı üniversiteler İngilizce bölümler seçeneklerine sahiptir.
Ukrayna'da üniversite eğitimi kaç yıldır?
Ukrayna üniversite eğitimler 4 yıldır fakat tıp, diş hekimliği vb. bölümler 6 yıla kadar uzamaktadır.
Ukrayna'da hazırlık eğitiminde hangi dersler bulunmaktadır?
Hazırlık eğitimi okuyacağınız bölümün eğitim diline göre dil eğitimi görürken, seçtiğiniz bölümün temelini oluşturacak dersleri de alacaksınız.
Ukrayna'da eğitim alırken çalışabilir miyim?
İlk yıllar dil bilmediğiniz için çalışmanız zor olsa da ilerleyen yıllarda dil gelişimi ve ülkeye adapte olmak için gönüllü işler ile başlayabilirsiniz.
Ukrayna üniversiteleri Avrupa'da tanınmakta mıdır?
Ukrayna üniversite eğitiminiz Avrupa Birliği ülkelerinde tanınır ve kabul görür.

Ukrayna eğitim danışmanlığı

Ukrayna’da eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için bize 0 212 543 58 06 veya 0 533 196 65 72 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Open chat
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?